Pénzügyi nevelés
A pénzügyi nevelés ma egyre fontosabb nevelési területnek számít. Ugyanakkor nehéz is.
Sok szülő ütközik bele a pénzügyi nevelés kapcsán az alábbi problémákba:
- a szülő nem tud jó példával elől járni a gyermekei számára – hiszen maga sem ért jól a pénzügyekhez
- az apuka és az anyuka nem tudja, hogyan magyarázza el a gyerekeknek a pénzkezelés trükkjeit, hogy azt a gyerekek is megértsék, és ne hangozzék számukra az egész egy „hegyibeszédnek”
- a szülők csak azokat a módszereket ismerik, amelyeket ők maguk is a szüleiktől láttak, esetleg fiatalon megtanultak – ezek pedig már nem biztos, hogy kiállják a XXI. század próbáját.
Hogyan lehet mégis megtanítani a gyerekeket a helyes pénzkezelésre, a jó pénzügyi magatartásra?
Igen, ebben az iskola is segíthet. Nagyszerű, hogy mostanában egyre jelentősebb súllyal jelenik meg a pénzügyi nevelés az iskolai tananyagban is.
Ez azonban kevés!
A pénzügyi nevelés valódi terepe a család.
A pénzügyi magatartás ugyanis szokások együttese. Amelyeket részben otthon láttunk – már jóval azelőtt, hogy iskolába kerültünk, részben be kellett gyakorolnunk – erre pedig csak otthon volt lehetőségünk.
Ez pedig egy hihetetlenül nagy ziccer minden szülő kezében!
Hogyan érdemes ezt kihasználni?
Szerintünk élményekkel és közös játékokkal – és bizonyított, hogy ez a gyerekeknek is tetszik! Nemre, korra érdeklődésre való tekintet nélkül eddig még minden gyereknél sikerrel jártunk vele.
Miért?
- Mert játszani mindenki szeret.
- Mert a játékba többen is beszállhatnak – a kistesótól a nagymamáig mindenki kivétel nélkül.
- Mert a játékban is vannak szabályok – de azokat sokkal szívesebben betartja kicsi és nagy egyaránt.
- Mert a közös játék közös minőségi időt is jelent – hiszen olyan oldaláról is megismerhetik így a gyerekek aput és anyut, ahogyan egyébként nem látnák, és a szülők számára is világossá válik, hogy gyermekeik miben tehetségesek valójában.
- Mert a közös játék élmény – maradandó emlékeket gyűjthetünk így, amit még évek múlva is emlegethetünk.
- Mert a játékhoz nem kell különleges alkalom – játszhatunk reggel, délben, este, hátköznap, de akár karácsonykor a fa mellett is.
Ezért mi a Jólétre nevelés programban részt vevő pénzügyi-munkaügyi szakértők egyértelműen az élményeken alapuló, sok-sok játékos elemet tartalmazó pénzügyi nevelési módszereket részesítjük előnyben, ezeket tanítjuk, adjuk át a szülőknek – hogy az apukák és anyukák számára is élmény legyen gyermekeik pénzügyi nevelése.
Pénzügyi-munkaügyi területen mozogva gyakran találkozunk azzal az elképzeléssel, hogy a jólét egyenlő a gazdagsággal, de legalábbis az anyagi jóléttel.
Hisszük, hogy ez az elképzelés alapvetően téves!
Szerintünk is érdemes anyagilag is előre lépni, akár vagyont is építeni – ez azonban nem jelenti azt, hogy csakis a tárgyakra kellene koncentrálnunk. A „cuccközpontú” birtoklási szemlélet a pénzt helyezi a középpontba. Mi ehelyett a jólétre koncentrálunk. Ez azt jelenti számunkra, hogy a pénz fontos, de nem minden – és messze nem a pénz mennyisége kell, hogy meghatározza az életminőséget, az életszínvonalat.
Ha a gyerekeinknek sikerül megtanítanunk, hogy a pénz nem cél, hanem eszköz ahhoz, hogy akár a jelenlegi helyzetünkben is érezhetően magasabb színvonalon élhessünk, akkor máris sokkal többet tanítottunk nekik a pénzzel való helyes bánásmódról, mint a szülői generációnak valaha is.
Növekedjünk, de hozzuk ki a legtöbbet abból, ami van!
A pénzügyi nevelés szakértői:

Himer Csilla
Pénzpedagógus, pénzügyi coach
Himer Csilla pénzpedagógus vagyok, a Jólétre nevelés projekt ötletgazdája.
Pénzpedagógusként gyerekek pénzügyi nevelésével foglalkozom, amelynek legfőbb terepe a
család.

Nagy Mónika
Anyaparadicsom.hu
Nagy Mónika vagyok. Két kislány édesanyjaként és egykori bababolt tulajdonosként megtapasztaltam, mekkora szerepe van a gyerekek fejlődése szempontjából az őket körülvevő tárgyak, különösen a játékok minőségének.

Máté Melinda
Pénzügyi mentor, Életút coach
Bank-Biztosítás-Öngondoskodás
3 fő terület ami végig kísér bennünket életünk folyamán. Általunk új meglátással szemléli bevételeit és kiadásait. Segítünk Célját elérni, segítünk a megfelelő ütemezésben, segítünk a hogyan kérdésben. Általában van fodrászunk, autószerelőnk, orvosunk.

Kiss-Márton Adrienn
Független munkaügyes
Célom és küldetésem, hogy Legyen minden munkavállaló tájékozottabb!
2001 óta állok a munkavállalók szolgálatában. Széles körű szakmai tapasztalataimat különböző profilú, méretű cégeknél szereztem munkaügyesként, bérszámfejtőként, munkaügyi osztály vezetőjeként.